piątek, 13 września 2013

Jungle speed

Rodzaj gryIMPREZOWA

Liczba graczy2 - 20

Czas gryok. 10 -15 minut 1 rozgrywka (ale nigdy się na jednej nie kończy)

Pudełko i wydanie

Gra mieści się w kartonowym pudełku dość kiepskiej jakości, ale to nie przeszkadza, bo w środku znajduje się lniany woreczek na karty i totem, a on się świetnie nadaje do przechowywania i zabierania na imprezy.
Karty mają niestandardowe wymiary i są kwadratowe, na szczęście całkiem porządne i dobrze znoszą godziny grania.


Rozgrywka
"Jungle Speed" to gra zręcznościowa. Rozdajemy wszystkie karty graczom, którzy kładą je przed sobą w zakrytych stosach. Każdy po kolei odsłania (jedną ręką!) swoją kartę i kładzie ją przed sobą na stole. Jeśli na kartach co najmniej dwóch graczy widnieje ten sam symbol, to rozpoczyna się pojedynek - łapanie totemu. Oczywiście kto pierwszy ten lepszy :-). Przegrany zabiera odkryte karty swoje i przeciwnika (i ewentualnie karty spod totemu, jeśli są) i kładzie je na spód swojego stosu zakrytego.
W grze występują trzy karty specjalne:
- kolorowe strzałki - od tej pory do pojedynku liczą się kolory, a nie symbole (karta działa do pierwszego pojedynku lub odkrycia nowej karty specjalnej)
- strzałki do środka - kto pierwszy złapie totem, ten może swoje karty odkryte umieścić pod nim
- strzałki na zewnątrz - gracze odkrywają swoje karty równocześnie i ewentualnie pojedynkują się, jeśli symbole się powtarzają (jeden raz, potem wszystko wracam do normy).
Zazwyczaj gramy ze znajomymi tak, że karty specjalne (oprócz strzałek do środka) ważne są aż do pierwszego pojedynku, chociaż zasady gry mówią inaczej.
Na koniec dodam jeszcze, że w przypadku pomyłki, czyli niesłusznego włączenia się do pojedynku, gracz zabiera od wszystkich odkryte karty oraz karty spod totemu.
Taka sama kara jest za przewrócenie totemu.
Grę wygrywa to osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kart, przy czym ostatnia karta musi być oddana po wygranym pojedynku lub przez złapanie totemu po karcie ze strzałkami do środka.
Zasady są bardzo proste, ale nowi gracze muszą się chwilę oswajać z kartami specjalnymi. Symbole na kartach bywają bardzo podobne, trzeba być czujnym, ale i ostrożnym, żeby nie złapać za totem zupełnie przypadkowo.
Osoby grające po raz pierwszy mogą na początku przegrywać ze względu na mniejsze ogranie, ale szanse bardzo szybko się wyrównują (najpóźniej po jednej rozgrywce).

I na koniec - w grę mogą grać dwie osoby, ale odradzam. Dla dobrej zabawy potrzeba przynajmniej czterech. Przy większej liczbie graczy należy zadbać o jednakowy dostęp wszystkich do totemu.

Losowość

Właśnie o losowość tu chodzi :-)

Dla kogo ta gra?

Dla osób, którym nie przeszkadzają gry z elementem zręcznościowym. Najlepsza na spotkania towarzyskie. Z doświadczenia wiem, że im późniejsza pora, ale ludzie weselsi, tym gra się lepiej sprawdza.

Testowana wśród znajomych daltonistów - dają radę :-)
Nie polecam osobom z bardzo długimi paznokciami/tipsami - grozi połamaniem, nie mówiąc o podrapaniu współgraczy :-)


Moim zdaniem (4/5)

Gra dobrze testuje naszą spostrzegawczość. Lubię w nią grać, jak już nie mam siły na myślenie. Nie raz zdarzyło mi się grać nawet 2 godziny i nie było nudno :-) Trzeba po prostu mieć świadomość, że jest to niewymagająca, ale zabawna pozycja.

13 komentarzy :

 1. Właśnie sobie uświadomiłam, jak dobrze się bawiłam grając w tą grę. Trzeba będzie znów pomyślec o jakimś spotkanku towarzyskim :) A gierkę polecam wszystkim, którzy lubią dobrą zabawę i nie boją się walczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niebezpieczna. Można oberwać paznokciami. I sąsiedzi mogą po policję zadzwonić jak się za głośno gracze śmieją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O paznokciach napisałam, a sąsiadów mam wyrozumiałych :D

   Usuń
  2. Znajomi nie mają :) A gra świetna.

   Usuń
 3. Ta gra rzeczywiście gwarantuje świetną zabawę, jest idealna na spotkania ze znajomymi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest taka fajna o ja w ogóle nie zwróciłam na nią uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny opis. Faktycznie może to byc ciekawa i zabawna gra.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe czy by mi się spodobała, lubię zręcznościówki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobrze to wygląda, gramy u znajomych i jest ubaw po pachy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak fajnie ją opisałaś, że koniecznie muszę ją zdobyć, będzie fajna niespodzianka na następną imprezę

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie, niektórej imprezy nie można rozkręcić a ta gra wygląda na taką, która z tematem sobie poradzi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam tą grę u siebie, zaraz ją wyciągam bo szczerze mówiąc już nie pamiętam kiedy w nią grałam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Для идентификации на площадке Gidra потребуется применять зеркальную ссылку стартовой страницы ГидраРУ. Используйте только лишь анонимные виды проплаты товаров. Покупателям маркета представлены десятки поставщиков с различными вещами. Адреса для логина на площадке ГидраUnion часто обновляются. Громаднейший сортамент товаров ссылка на hydraclubbioknikokex7njhwuahc2l67lfiz7z36md2jvopda7nchid буквально поражает воображение.

  OdpowiedzUsuń