Przejdź do głównej zawartości

Serce Smoka

Rodzaj gry: KARCIANA

Liczba graczy: 2 

Czas gry: 20 minut (na PC) 

Wygląd

Czerwona okładka przyciąga wzrok, karty i plansza są ładnie ilustrowane, do tego figurka smoka. Pod tym względem "Serce smoka" wypada bardzo dobrze. 
Poniżej zrzut z wersji na PC.
Zdjęcie z portalu boardgamearena.com


Gdzie grać?

http://pl.boardgamearena.com/#!gamepanel?game=dragonheart

Rozgrywka

"Dawno, dawno temu Wielki Smok czuwał nad losem całego ludu. Pewnego razu zawistny czarownik zamienił go w kamień, a jego ognisty oddech zaklął w krwistoczerwony klejnot, nazwany smoczym sercem. W tychże zarówno 
baśniowych, jak i niebezpiecznych czasach odważne księżniczki muszą opędzać się od śmiałków i trolli, jednocześnie próbując zwieść skamieniałego smoka i przy okazji podebrać cenne łupy. Chrapkę na kosztowności mają również potężne ogniste smoki, jednak ich tropem podążają już wprawne łowczynie. Tylko krasnoludy nie biorą udziału w całym zamieszaniu i troszczą się jedynie o własne sprawy. "

Zacytowałam Wam opis gry prosto z instrukcji, ponieważ fascynuje mnie czasami dorabianie otoczki do gier, które klimatu nie mają. Jak dla mnie może to być i pozycja o zbieraniu warzyw. No ale myśl przewodnia być musi więc jest, a plansza i karty są bardzo ładnie ilustrowane więc efekt końcowy nie najgorszy. Jeżeli naprawdę poczujecie ten baśniowy smoczo-księżniczkowy klimat to tym lepiej dla Was, mnie się nie udało. 

Ale przejdźmy do rzeczy, czyli o co w tym wszystkim chodzi.
Gracze otrzymują po 50 kart, które będą układali tak, aby na koniec mieć jak najwięcej punktów.
Na planszy mamy narysowane miejsca, na których możemy kłaść karty oraz strzałki pokazujące kierunek akcji.
W skrócie - położenie kart(y) danego rodzaju powoduje, że zabieramy wszystkie te, które znajdują się na końcu strzałki. Czyli np. dołożenie ognistego smoka daje nam wszystkie karty skarbów, jeśli jakieś są na planszy. Natomiast aby zabrać karty ognistego smoka musimy mieć, jak widać, aż trzy łowczynie smoków.
W danej turze musimy dobrze przemyśleć co położyć, bo mamy dwa wyjścia - albo robimy sobie dobrze (zdobywamy karty, czyli punkty zwycięstwa), albo staramy się nie robić dobrze komuś, czyli dokładamy jak najmniej atrakcyjną kartę. Z tym drugim nie zawsze jest łatwo, bo na ręce mamy tylko 5 kart i nie zawsze jest z czego wybierać.
Oprócz zależności oznaczonych strzałkami mamy też miejsce na położenie czterech krasnoludów. Kto pierwszy położy czwartego ten zgarnia wszystkie leżące, przy czym jedna osoba może położyć ich kilka jednocześnie.

Tam gdzie jest miejsce na jedną kartę możemy położyć tylko jedną i to dokładnie z takim rysunkiem jaki widnieje na planszy. Tam gdzie miejsc jest kilka możemy położyć naraz tyle kart ile miejsc (czyli do 4 krasnoludów, do 3 łowczyń smoków itp.).
Karty śmiałków (jeśli są dwie) i łowczyń smoków (jeśli są trzy) trafiają na statek. Zabierze je ten, kto pierwszy dołoży trzecią kartę statków. 
Gra się kończy gdy statki zostaną dołożone trzeci raz lub gdy komuś skończą się karty. Podliczamy wtedy punkty widoczne na zebranych kartach i wygrywa ten kto ma ich więcej.

Jeśli ktoś zdobędzie kartę skamieniałego smoka (dokładając kartę księżniczki), otrzymuje figurkę smoka. Dzięki niej może mieć na ręce sześć kart zamiast pięciu, a to ogromna przewaga w grze. Posiadanie figurki na końcu gry to dodatkowe 3 punkty zwycięstwa.

Zdaję sobie sprawę, że moje wyjaśnienia mogą być trochę mętne, ale ta gra jest łatwiejsza do pokazania i grania niż do opisania :-)
Tak naprawdę to bardzo łatwy, lekki i szybki tytuł. 

Skalowalność

Gra przeznaczona jest dla 2 osób.

Losowość

Duża (jak to w karciankach) i czasami szalenie irytująca, gdy mamy takie karty, że musimy wybrać mniejsze zło, bo nic sensownego nie jesteśmy w stanie dołożyć.

Dla kogo ta gra?

Dla osób, które mają ochotę na rozgrywkę w dwie osoby. Pozycja jest losowa, ale bardzo pomaga pamiętanie jakie karty już zeszły i zliczanie w myślach punktów przeciwnika. Można z "Serca smoka" zrobić stosunkowo lekką grę dla każdego lub bardziej wymagającą bitwę dwóch osób. Grupą docelową nie są początkujący gracze, dla wyjadaczy może okazać się zbyt losowa.

Moim zdaniem (3/5)

Grywam w nią, bo jest szybka. Nie jest to dla mnie pozycja wybitna, bo losowość mnie często irytuje. Czasami mam wrażenie, że bardziej wygrywam/przegrywam dzięki układowi kart niż obranej taktyce. Cieszę się, że jest dostępna na BGA, bo od czasu do czasu zagram partyjkę, a kupować własnego egzemplarza jakoś nie mam ochoty. Znam wiele osób, które tę grę bardzo lubią i chętnie po nią sięgają. Na pewno relacja jakości i grywalności do ceny jest całkiem dobra. Spróbujcie sami :-)

WADY
- bardzo duża losowość
- brak klimatu

ZALETY
- proste zasady
- szybka rozgrywka
- ładne wydanie
- przystępna cena

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Konwentowe króciaki

Raz w roku w grudniu jeżdżę na mój ulubiony konwent – Nordcon. Zazwyczaj cały czas spędzam tam siedząc w sali z planszówkami (wyjątek stanowi turniej piłkarzyków :-)  ). Wybór tytułów jest zwykle ogromny, a że impreza ma zacnych planszówkowych sponsorów, to i nowości jest sporo. Chciałam się z Wami podzielić wrażeniami z gier, w które miałam okazję zagrać podczas ostatniego Nordconu. Część z nich jest nowa, część niekoniecznie, ale ja miałam okazję zagrać w nie po raz pierwszy. Każdy akapit to jedna gra, więc nie ma potrzeby czytania wszystkiego – można sobie poskakać po tytułach ;-)

Yamatai

Rodzaj gry: STRATEGICZNA   Liczba graczy :   2 - 4 Czas gry : 40 - 80 minut wg producenta (na początku na pewno będzie to co najmniej 90 minut, zwłaszcza w pełnym składzie. Później mniej, ale 40 minut, to tylko przy dwóch osobach) Pudełko i wydanie Niesamowicie kolorowa gra ze sporą liczbą drewnianych elementów. Wydawnictwo Days of Wonder jak zwykle się postarało i wydało bardzo cukierkowy tytuł. Wszystkie elementy są bardzo dobrej jakości, wypraska pozwala na schowanie całości do pudełka. Jedyna wada to kolory - nie ma czerwonego (a ja zawsze gram czerwonym, i jak tu żyć?), a poza tym wydawca oszczędził na liczbie elementów. Ponieważ dla dwóch graczy potrzeba ich więcej, to grając w takim składzie możemy wybierać między pomarańczowym a niebieskim. Trzem graczom dochodzi jeszcze fioletowy, a czterem szary.

Multiuniversum

Rodzaj gry : KARCIANA Liczba graczy : 1 - 5 Czas gry:   30 - 45 minut  (prawda) Pudełko i wydanie   Na razie miałam okazję pograć w wersję PnP (Print and Play), gdzie na pewno widziałam finalne grafiki. Nie wiem natomiast jak duże będzie pudełko czy jakiej jakości będą karty. Napiszę coś więcej jak będę miała okazję się przekonać.