Rodzaj gry: KARCIANA
Liczba graczy: 2
Czas gry: 20 minut (na PC)
Wygląd
Czerwona okładka przyciąga wzrok, karty i plansza są ładnie ilustrowane, do tego figurka smoka. Pod tym względem "Serce smoka" wypada bardzo dobrze.
Poniżej zrzut z wersji na PC.
Zdjęcie z portalu boardgamearena.com |
Gdzie grać?
http://pl.boardgamearena.com/#!gamepanel?game=dragonheart
Rozgrywka
"Dawno, dawno temu Wielki Smok czuwał nad losem całego ludu. Pewnego razu zawistny czarownik zamienił go w kamień, a jego ognisty oddech zaklął w krwistoczerwony klejnot, nazwany smoczym sercem. W tychże zarówno
baśniowych, jak i niebezpiecznych czasach odważne księżniczki muszą opędzać się od śmiałków i trolli, jednocześnie próbując zwieść skamieniałego smoka i przy okazji podebrać cenne łupy. Chrapkę na kosztowności mają również potężne ogniste smoki, jednak ich tropem podążają już wprawne łowczynie. Tylko krasnoludy nie biorą udziału w całym zamieszaniu i troszczą się jedynie o własne sprawy. "
Zacytowałam Wam opis gry prosto z instrukcji, ponieważ fascynuje mnie czasami dorabianie otoczki do gier, które klimatu nie mają. Jak dla mnie może to być i pozycja o zbieraniu warzyw. No ale myśl przewodnia być musi więc jest, a plansza i karty są bardzo ładnie ilustrowane więc efekt końcowy nie najgorszy. Jeżeli naprawdę poczujecie ten baśniowy smoczo-księżniczkowy klimat to tym lepiej dla Was, mnie się nie udało.
Ale przejdźmy do rzeczy, czyli o co w tym wszystkim chodzi.
Gracze otrzymują po 50 kart, które będą układali tak, aby na koniec mieć jak najwięcej punktów.
Na planszy mamy narysowane miejsca, na których możemy kłaść karty oraz strzałki pokazujące kierunek akcji.
W skrócie - położenie kart(y) danego rodzaju powoduje, że zabieramy wszystkie te, które znajdują się na końcu strzałki. Czyli np. dołożenie ognistego smoka daje nam wszystkie karty skarbów, jeśli jakieś są na planszy. Natomiast aby zabrać karty ognistego smoka musimy mieć, jak widać, aż trzy łowczynie smoków.
W danej turze musimy dobrze przemyśleć co położyć, bo mamy dwa wyjścia - albo robimy sobie dobrze (zdobywamy karty, czyli punkty zwycięstwa), albo staramy się nie robić dobrze komuś, czyli dokładamy jak najmniej atrakcyjną kartę. Z tym drugim nie zawsze jest łatwo, bo na ręce mamy tylko 5 kart i nie zawsze jest z czego wybierać.
Oprócz zależności oznaczonych strzałkami mamy też miejsce na położenie czterech krasnoludów. Kto pierwszy położy czwartego ten zgarnia wszystkie leżące, przy czym jedna osoba może położyć ich kilka jednocześnie.
Tam gdzie jest miejsce na jedną kartę możemy położyć tylko jedną i to dokładnie z takim rysunkiem jaki widnieje na planszy. Tam gdzie miejsc jest kilka możemy położyć naraz tyle kart ile miejsc (czyli do 4 krasnoludów, do 3 łowczyń smoków itp.).
Karty śmiałków (jeśli są dwie) i łowczyń smoków (jeśli są trzy) trafiają na statek. Zabierze je ten, kto pierwszy dołoży trzecią kartę statków.
Gra się kończy gdy statki zostaną dołożone trzeci raz lub gdy komuś skończą się karty. Podliczamy wtedy punkty widoczne na zebranych kartach i wygrywa ten kto ma ich więcej.
Jeśli ktoś zdobędzie kartę skamieniałego smoka (dokładając kartę księżniczki), otrzymuje figurkę smoka. Dzięki niej może mieć na ręce sześć kart zamiast pięciu, a to ogromna przewaga w grze. Posiadanie figurki na końcu gry to dodatkowe 3 punkty zwycięstwa.
Zdaję sobie sprawę, że moje wyjaśnienia mogą być trochę mętne, ale ta gra jest łatwiejsza do pokazania i grania niż do opisania :-)
Tak naprawdę to bardzo łatwy, lekki i szybki tytuł.
Skalowalność
Gra przeznaczona jest dla 2 osób.
Losowość
Duża (jak to w karciankach) i czasami szalenie irytująca, gdy mamy takie karty, że musimy wybrać mniejsze zło, bo nic sensownego nie jesteśmy w stanie dołożyć.
Dla kogo ta gra?
Dla osób, które mają ochotę na rozgrywkę w dwie osoby. Pozycja jest losowa, ale bardzo pomaga pamiętanie jakie karty już zeszły i zliczanie w myślach punktów przeciwnika. Można z "Serca smoka" zrobić stosunkowo lekką grę dla każdego lub bardziej wymagającą bitwę dwóch osób. Grupą docelową nie są początkujący gracze, dla wyjadaczy może okazać się zbyt losowa.
Moim zdaniem (3/5)
Grywam w nią, bo jest szybka. Nie jest to dla mnie pozycja wybitna, bo losowość mnie często irytuje. Czasami mam wrażenie, że bardziej wygrywam/przegrywam dzięki układowi kart niż obranej taktyce. Cieszę się, że jest dostępna na BGA, bo od czasu do czasu zagram partyjkę, a kupować własnego egzemplarza jakoś nie mam ochoty. Znam wiele osób, które tę grę bardzo lubią i chętnie po nią sięgają. Na pewno relacja jakości i grywalności do ceny jest całkiem dobra. Spróbujcie sami :-)
WADY
- bardzo duża losowość
- brak klimatu
ZALETY
- proste zasady
- szybka rozgrywka
- ładne wydanie
- przystępna cena
Komentarze
Prześlij komentarz