poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Blefuj (Karaluszek Kłamczuszek)

Rodzaj gry: KARCIANA

Liczba graczy: 2 - 6 (grałam w więcej i też nie było problemu)

Czas gry: 15 - 20 min. (i tyle wychodzi)


Pudełko i wydanie

Gra mieści się w niewielkim pudełku zawierającym karty średniej jakości.
Przy częstym graniu polecam koszulki. Ja mam wersję pod nazwą "Blefuj", teraz gra zmieniła nazwę na infantylną "Karaluszek Kłamczuszek".Rozgrywka
Gra polega na umiejętnym blefowaniu i czytaniu prawdy z oczu współgraczy (niektórym to świetnie wychodzi).

Graczom rozdaje się wszystkie karty, pierwszy gracz zaczyna, zagrywając z ręki zakrytą kartę i informując dowolnie wybraną osobę co na tej karcie się znajduje, np. mówiąc "mucha" (w grze są wizerunki muchy, karalucha, pluskwy, nietoperza, żaby, skorpiona, szczura i pająka).
Wskazana osoba może:
- próbować zgadnąć, czy zagrywający mówi prawdę czy nie. Jeśli zdecyduje się na zgadywanie, to jeżeli zgadnie (powie "prawda", a na karcie naprawdę była mucha) to karta wraca do zagrywającego, który wykłada ją odkrytą przed sobą. Jeśli nie zgadnie, to karta trafia do zgadującego, też wyłożona na stole;
- może nie zgadywać, tylko podejrzeć co na karcie się znajduje i podać ją zakrytą kolejnej, dowolnie wybranej osobie, która tej karty nie miała wcześniej.
Przekazując kartę może potwierdzić, że na karcie znajduje się mucha (co i tak może być blefem) lub zmienić zdanie, mówiąc na przykład, że to jednak nie mucha tylko żaba.
Jeżeli karta trafi do osoby, która nie ma jej już komu przekazać (wszyscy już tę kartę mieli), ta ostatnia musi zgadywać.
Należy pamiętać, że nie zgadujemy co jest na karcie, tylko czy informacja o tym co tam jest, jest prawdziwa czy też nie.
Gra się kończy, gdy któryś z graczy ma wyłożone przed sobą 4 karty tego samego stworzenia.

Skalowalność

Im więcej graczy tym lepiej, na pewno w grę może grać więcej osób niż deklaruje producent. 

Losowość

Karty do ręki dostajemy losowo, a potem to już tylko blef ;-)

Dla kogo ta gra?

Właściwie dla wszystkich. Grałam z nią zawsze w dorosłym towarzystwie w różnym wieku i wszyscy dobrze się bawili. Świetny przerywnik imprezowy.

Moim zdaniem (4/5)

Wesoła i szybka gra. Dobra również dla początkujących. Prosta do wytłumaczenia. Pokazuje, że czasami kłamstwo przychodzi nam z łatwością.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz