Przejdź do głównej zawartości

Blefuj (Karaluszek Kłamczuszek)

Rodzaj gry: KARCIANA

Liczba graczy: 2 - 6 (grałam w więcej i też nie było problemu)

Czas gry: 15 - 20 min. (i tyle wychodzi)


Pudełko i wydanie

Gra mieści się w niewielkim pudełku zawierającym karty średniej jakości.
Przy częstym graniu polecam koszulki. Ja mam wersję pod nazwą "Blefuj", teraz gra zmieniła nazwę na infantylną "Karaluszek Kłamczuszek".Rozgrywka
Gra polega na umiejętnym blefowaniu i czytaniu prawdy z oczu współgraczy (niektórym to świetnie wychodzi).

Graczom rozdaje się wszystkie karty, pierwszy gracz zaczyna, zagrywając z ręki zakrytą kartę i informując dowolnie wybraną osobę co na tej karcie się znajduje, np. mówiąc "mucha" (w grze są wizerunki muchy, karalucha, pluskwy, nietoperza, żaby, skorpiona, szczura i pająka).
Wskazana osoba może:
- próbować zgadnąć, czy zagrywający mówi prawdę czy nie. Jeśli zdecyduje się na zgadywanie, to jeżeli zgadnie (powie "prawda", a na karcie naprawdę była mucha) to karta wraca do zagrywającego, który wykłada ją odkrytą przed sobą. Jeśli nie zgadnie, to karta trafia do zgadującego, też wyłożona na stole;
- może nie zgadywać, tylko podejrzeć co na karcie się znajduje i podać ją zakrytą kolejnej, dowolnie wybranej osobie, która tej karty nie miała wcześniej.
Przekazując kartę może potwierdzić, że na karcie znajduje się mucha (co i tak może być blefem) lub zmienić zdanie, mówiąc na przykład, że to jednak nie mucha tylko żaba.
Jeżeli karta trafi do osoby, która nie ma jej już komu przekazać (wszyscy już tę kartę mieli), ta ostatnia musi zgadywać.
Należy pamiętać, że nie zgadujemy co jest na karcie, tylko czy informacja o tym co tam jest, jest prawdziwa czy też nie.
Gra się kończy, gdy któryś z graczy ma wyłożone przed sobą 4 karty tego samego stworzenia.

Skalowalność

Im więcej graczy tym lepiej, na pewno w grę może grać więcej osób niż deklaruje producent. 

Losowość

Karty do ręki dostajemy losowo, a potem to już tylko blef ;-)

Dla kogo ta gra?

Właściwie dla wszystkich. Grałam z nią zawsze w dorosłym towarzystwie w różnym wieku i wszyscy dobrze się bawili. Świetny przerywnik imprezowy.

Moim zdaniem (4/5)

Wesoła i szybka gra. Dobra również dla początkujących. Prosta do wytłumaczenia. Pokazuje, że czasami kłamstwo przychodzi nam z łatwością.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jungle speed

Rodzaj gry :  IMPREZOWA Liczba graczy :  2 - 20 Czas gry :  ok. 10 -15 minut 1 rozgrywka (ale nigdy się na jednej nie kończy) Pudełko i wydanie Gra mieści się w kartonowym pudełku dość kiepskiej jakości, ale to nie przeszkadza, bo w środku znajduje się lniany woreczek na karty i totem, a on się świetnie nadaje do przechowywania i zabierania na imprezy. Karty mają niestandardowe wymiary i są kwadratowe, na szczęście całkiem porządne i dobrze znoszą godziny grania.

Jumanji

Rodzaj gry : PRZYGODOWA Liczba graczy : 2 - 4 (najlepiej mieć jeszcze kilku graczy zapasowych) Czas gry : producent nie precyzuje, ale może ciągnąć się latami Pudełko i wydanie Na wydanie nie można narzekać. Pudełko jest drewniane, rzeźbione (dość ciężkie). Elementy bardzo porządne, tylko sama plansza wygląda dość ubogo i nie zapowiada emocji, które nas czekają. Plansza w czasie rozgrywki

Konwentowe króciaki

Raz w roku w grudniu jeżdżę na mój ulubiony konwent – Nordcon. Zazwyczaj cały czas spędzam tam siedząc w sali z planszówkami (wyjątek stanowi turniej piłkarzyków :-)  ). Wybór tytułów jest zwykle ogromny, a że impreza ma zacnych planszówkowych sponsorów, to i nowości jest sporo. Chciałam się z Wami podzielić wrażeniami z gier, w które miałam okazję zagrać podczas ostatniego Nordconu. Część z nich jest nowa, część niekoniecznie, ale ja miałam okazję zagrać w nie po raz pierwszy. Każdy akapit to jedna gra, więc nie ma potrzeby czytania wszystkiego – można sobie poskakać po tytułach ;-)