Przejdź do głównej zawartości

Quarto!

Rodzaj gry: LOGICZNA

Liczba graczy2

Czas gry: 15 minut (a zwykle ok. 5 minut)

Gdzie grać?

http://pl.boardgamearena.com/#!gamepanel?game=quarto

Rozgrywka

Quarto! to gra w kółko i krzyżyk, ale inaczej. Na planszy o wymiarach 4 x 4 pola gracze na przemian stawiają drewniane pionki. Wygrywa ten, który ułoży cztery o identycznych atrybutach w pionie, poziomie lub po przekątnej.

Co oznaczają atrybuty?
Pionki są: ciemne lub jasne, w kształcie walca lub prostopadłościanu, wysokie lub niskie, z dziurką lub bez. Czyli jeżeli ułożymy w jednej linii cztery niskie pionki to inne cechy (kolor, kształt itp.) nie są istotne, a my wygrywamy.
Nowością jest sposób zagrywania pionków - gracz musi położyć na planszy ten pionek, który wybrał mu przeciwnik. Daje to (złudne) większe poczucie kontroli nad grą przeciwnika.

Skalowalność

Gra przeznaczona jest dla 2 osób.

Losowość

Gra nie jest losowa, ale trzeba pamiętać, że gramy pionkami wybranymi przez przeciwnika.

Dla kogo ta gra?

Dla tych, którzy lubią gry logiczne bez fabuły czy klimatu, np. "Pentago" czy "Gomoku".

Moim zdaniem (3/5)

Całkiem przyjemna gra logiczna, ale ze względu na cenę (ok. 100 zł) wolę ją w wersji na PC. Rozgrywka jest szybka, można z powodzeniem zagrać kilka partii z rzędu.Ja nie jestem fanką gier logicznych, ale jeżeli Wam się takie gry podobają, to "Quarto!" powinno Wam się spodobać, choćby ze względu na nietypowy fakt poruszania pionkami wskazanymi przez przeciwnika.

(zdjęcie pochodzi z serwisu pl.boardgamearena.com)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jungle speed

Rodzaj gry :  IMPREZOWA Liczba graczy :  2 - 20 Czas gry :  ok. 10 -15 minut 1 rozgrywka (ale nigdy się na jednej nie kończy) Pudełko i wydanie Gra mieści się w kartonowym pudełku dość kiepskiej jakości, ale to nie przeszkadza, bo w środku znajduje się lniany woreczek na karty i totem, a on się świetnie nadaje do przechowywania i zabierania na imprezy. Karty mają niestandardowe wymiary i są kwadratowe, na szczęście całkiem porządne i dobrze znoszą godziny grania.

Konwentowe króciaki

Raz w roku w grudniu jeżdżę na mój ulubiony konwent – Nordcon. Zazwyczaj cały czas spędzam tam siedząc w sali z planszówkami (wyjątek stanowi turniej piłkarzyków :-)  ). Wybór tytułów jest zwykle ogromny, a że impreza ma zacnych planszówkowych sponsorów, to i nowości jest sporo. Chciałam się z Wami podzielić wrażeniami z gier, w które miałam okazję zagrać podczas ostatniego Nordconu. Część z nich jest nowa, część niekoniecznie, ale ja miałam okazję zagrać w nie po raz pierwszy. Każdy akapit to jedna gra, więc nie ma potrzeby czytania wszystkiego – można sobie poskakać po tytułach ;-)

Jumanji

Rodzaj gry : PRZYGODOWA Liczba graczy : 2 - 4 (najlepiej mieć jeszcze kilku graczy zapasowych) Czas gry : producent nie precyzuje, ale może ciągnąć się latami Pudełko i wydanie Na wydanie nie można narzekać. Pudełko jest drewniane, rzeźbione (dość ciężkie). Elementy bardzo porządne, tylko sama plansza wygląda dość ubogo i nie zapowiada emocji, które nas czekają. Plansza w czasie rozgrywki