Przejdź do głównej zawartości

Activity Original

Rodzaj gry: TOWARZYSKA

Liczba graczy3 - 16 (gra się głównie drużynowo, polecam najlepiej w 4-8 osób)

Czas gry45 minut wg producenta (i tyle wychodzi)

Pudełko i wydanie

Gra mieści się w ogromnym pudełku, największym chyba w całej mojej kolekcji.
A w pudełku...hula wiatr. Karty z hasłami, pionki i klepsydra zajmują niewiele miejsca, a rozmiar jest tak duży z powodu planszy. Myślę, że można by zmniejszyć pudełko z korzyścią dla wszystkich, zwłaszcza, że to gra, którą chętnie zabiera się na spotkania towarzyskie.
Jakość elementów jest wysoka (Piatnik), ale graficznie wszystko jest bardzo przeciętne. W graniu to nie przeszkadza, ale mogłoby być ładniej.

Uwaga! - jest nowa wersja "Activity" - przeczytacie o niej tutaj.

Rozgrywka

Zasady gry są wyjątkowo proste. Gracze dzielą się na drużyny, minimum 2-osobowe (jest też wariant dla 3 osób). Zadaniem drużyn jest odgadywanie haseł znajdujących się na kartach. Karty występują w trzech stopniach trudności (za 3, 4 i 5 punktów), przy czym ich stopień skomplikowania jest umowny, ale ogólnie można przyjąć, że faktycznie hasła za 3 punkty są łatwiejsze (i krótsze!) niż te za 5.
To w jaki sposób musimy zaprezentować hasło - opowiedzieć o nim, pokazać je pantomimą czy narysować - determinuje pole na planszy, na którym znajduje się nasz pionek, natomiast stopień trudności wybieramy sobie sami. Na szczęście plansza jest tak zaprojektowana, że nie da się ukończyć gry bazując wyłącznie na jednym z trzech sposobów prezentacji. Jest to o tyle istotne, że czasu na zgadnięcie mamy zawsze tyle samo, a opowiadanie jest dużo łatwiejsze niż pantomima czy rysunki.

Dla urozmaicenia na kartach znajdują się hasła w czerwonym kolorze - jeśli trafi się nam takie, to odgadują je wszyscy gracze.

Gra, jak to kalambury, jest zabawna i bardzo dobrze integruje. Niestety ma swoje wady:
- kart za 5 punktów jest mało (bardzo, bardzo mało), a że są chętnie wybierane, to szybko możemy je poznać i później zabawa jest mniejsza, zwłaszcza jak grają osoby obyte z hasłami z początkującymi
- opowiadanie jest najłatwiejszą formą (moim zdaniem) przedstawiania wyrażeń do odgadnięcia, a czasu jest zawsze tyle samo (plus taki, że wszyscy mają takie same warunki)
- jak poznamy wszystkie hasła to zabawa wiele traci

Nie przeszkadza to jednak świetnie się przy "Activity" bawić, bo na pewno będzie głośno, wesoło i z adrenaliną.

Skalowalność

W grę można grać w 3 osoby, ale nie polecam tego wariantu, gra zyskuje wiele przy rozgrywce drużynowej. Gra się dobrze przy 2, 3 czy 4 drużynach (najlepiej dwuosobowych), z większą grupą osób też oczywiście można grać, ale jest dużo czekania na swoją kolej. 

Losowość

Hasła są nierówne. Te za 3 punkty potrafią być trudniejsze o tych za 5. W ramach jednej grupy punktów też są duże rozbieżności.

Dla kogo ta gra?

Dla osób lubiących kalambury, dużo śmiechu i dobrej zabawy. Idealna na spotkania towarzyskie i rodzinne. Niektórych może zniechęcać konieczność rysowania, chociaż tak naprawdę nie o arcydzieła tu chodzi i każdy sobie poradzi. Tego typu pozycje świetnie nadają się do wciągania nowicjuszy w świat gier.

Moim zdaniem (4/5)

Jestem miłośniczką kalamburów i w gry tego typu zawsze chętnie zagram. Tu podoba mi się urozmaicenie - musimy opowiadać, rysować, pokazywać. Mam świadomość, że "Activity" ma w zasadzie takie same wady jak "Time's up", a jest różnica w mojej subiektywnej ocenie (punktacji) - wynika to z tego, że tamta gra jest bardziej wymagająca, ma walory edukacyjne i znajomość postaci na kartach mniej przeszkadza w dobrej zabawie.

Jeżeli lubicie zabawę w kalambury to śmiało kupujcie "Activity", na pewno nie będziecie rozczarowani. Dobrej zabawy! :-)


Bardzo mało kart za 5 punktówKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Jungle speed

Rodzaj gry :  IMPREZOWA Liczba graczy :  2 - 20 Czas gry :  ok. 10 -15 minut 1 rozgrywka (ale nigdy się na jednej nie kończy) Pudełko i wydanie Gra mieści się w kartonowym pudełku dość kiepskiej jakości, ale to nie przeszkadza, bo w środku znajduje się lniany woreczek na karty i totem, a on się świetnie nadaje do przechowywania i zabierania na imprezy. Karty mają niestandardowe wymiary i są kwadratowe, na szczęście całkiem porządne i dobrze znoszą godziny grania.

Jumanji

Rodzaj gry : PRZYGODOWA Liczba graczy : 2 - 4 (najlepiej mieć jeszcze kilku graczy zapasowych) Czas gry : producent nie precyzuje, ale może ciągnąć się latami Pudełko i wydanie Na wydanie nie można narzekać. Pudełko jest drewniane, rzeźbione (dość ciężkie). Elementy bardzo porządne, tylko sama plansza wygląda dość ubogo i nie zapowiada emocji, które nas czekają. Plansza w czasie rozgrywki

Konwentowe króciaki

Raz w roku w grudniu jeżdżę na mój ulubiony konwent – Nordcon. Zazwyczaj cały czas spędzam tam siedząc w sali z planszówkami (wyjątek stanowi turniej piłkarzyków :-)  ). Wybór tytułów jest zwykle ogromny, a że impreza ma zacnych planszówkowych sponsorów, to i nowości jest sporo. Chciałam się z Wami podzielić wrażeniami z gier, w które miałam okazję zagrać podczas ostatniego Nordconu. Część z nich jest nowa, część niekoniecznie, ale ja miałam okazję zagrać w nie po raz pierwszy. Każdy akapit to jedna gra, więc nie ma potrzeby czytania wszystkiego – można sobie poskakać po tytułach ;-)